Liepājnieki trīs dienas varēs izmēģināt 2024. gadā ražotu elektroautobusu

AS “Liepājas autobusu parks”, kas veic autobusu pārvadājumus Liepājas sabiedriskā transporta sistēmā, sadarbībā ar “Scania” sniegs iespēju liepājniekiem trīs dienas pilsētas maršrutos izmēģināt 2024. gadā ražotu jaunu pilsētas elektrisko zemās grīdas autobusu “Scania Fencer”, lai tiektos uz videi draudzīgāku transportlīdzekļu izmantošanu un samazinātu kopējo transporta radīto piesārņojumu, veicinot tīrāku un ilgtspējīgāku vidi.

Liepājas autobusu parka valde izsaka lielu pateicību uzņēmumam "Scania" par iespēju izmēģināt videi draudzīgus autobusus reālajā vidē. “Tas dod mums iespēju attīstīt mūsdienīgus sabiedriskā transporta pakalpojumus Liepājas iedzīvotājiem. Mūsdienās elektroautobusu galvenās priekšrocības ir klusie elektrodzinēji, kas nerada trokšņus pilsētvidē, lieki netērē energoresursus, aprīkoti ar mūsdienīgām tehnoloģijām, elektroauto nerada kaitīgo vielu emisijas, neveicina smogu un nevēlamas klimata pārmaiņas. Tas ir videi draudzīgs pārvietošanās veids un mēs ceram, ka liepājnieki un pilsētas viesi to novērtēs. Mūsu kā pasažieru pārvadātāju viens no galvenajiem mērķiem ir veicināt videi draudzīgu sabiedriskā transporta satiksmi.”

 

Pasažieri autobusu varēs testēt trīs dienas – 28., 29. un 30. martā. 28. martā autobuss kursēs 6. maršrutā “Mirdzas Ķempes iela - Slimnīca (Biznesa centrs)”, no M. Ķempes ielas izpildot reisus plkst. 6.49 (6A), 8.42, 10.42 un 12.21, savukārt no Biznesa centra plkst. 7.43, bet no slimnīcas plkst. 9.31, 11.31 un 13.07. 29. martā autobuss kursēs 3. maršrutā “Mirdzas Ķempes iela - Pulkveža Brieža iela”, no M. Ķempes ielas izpildot reisus plkst. 7.44, 9.20, 11.13, 12.44, 14.22 un 16.34, savukārt no Pulkveža Brieža ielas plkst. 8.32, 10.10, 11.59, 13.29 un 15.14. 30. martā autobuss atkal kursēs 6. maršrutā, no M. Ķempes ielas veicot reisus plkst. 12.19, 14.04, 18.29 un 20.11, savukārt no slimnīcas – plkst. 13.05, 17.16 un 19.17.

Pasažieriem jāņem vērā, ka autobuss vizuāli atšķiras no citiem pilsētas maršrutos kursējošajiem autobusiem, bet tas ir aprīkots atbilstoši pasažieru pārvadāšanai, tostarp cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un māmiņām ar bērnu ratiem, uz autobusa būs arī attēlots maršruta numurs un tas ir aprīkots ar biļešu kases terminālu un GPS datu atskaites sistēmu. Bet jāņem vērā, ka autobusā nebūs pieejama audio pieturu apskaņošana un ekrānu apraide, kā arī validatori, bet biļešu kontroli nodrošinās sabiedriskā transporta kontrolieri.

Elektroautobuss “Scania Fencer” F1 ir šīs sērijas pirmais saražotais eksemplārs, kas tika prezentēts pagājušā gada oktobrī Briselē, Eiropas lielākajā autobusu izstādē Busworld. 12,5 metru garajā autobusā ir 35 sēdvietas, kā arī papildus divas saliekamas sēdvietas.

Autobusu darbina ar 600 voltu spriegumu darbojošs 250 kW pastāvīgu magnētu sinhronais motors, kas darbojas vienmērīgi un ar zemu trokšņa līmeni. Elektroenerģiju glabā uz jumta un aizmugurējā daļā novietotas LFP (dzelzs-fosfāta) tipa baterijas. Šī tipa baterijas pašlaik tiek uzskatītas par visdrošākajām un ilgmūžīgākajām. Šajās baterijās tiek izmantoti ievērojami mazāk retzemju metālu, un tajās nav tādu problēmu radītāju kā niķelis, magnijs un mangāns. Autobusa ražotāja norādītais elektroenerģijas patēriņš ir no 0,75 līdz 1,5 kWh uz kilometru, savukārt 90 % no bremzēšanai patērētās enerģijas tiek novirzīti uz akumulatoru uzlādi.

 

AS “Liepājas autobusu parks” ir lielākais autobusu pārvadājumu sniedzējs Kurzemē un viens no vadošajiem pasažieru autotransporta pakalpojumu sniedzējiem Latvijā. Uzņēmums nodrošina pasažieru pārvadājumus Liepājas pilsētā un Dienvidkurzemes novadā, kā arī starppilsētu pārvadājumus Ogres-Aizkraukles pārvadājumu lotē un Pierīgas lotē.